Adrian Băzăvan a fost implicat în protestele pașnice din România, promovând mesaje precum “MARȘ LA MOSCOVA”. Acesta are legături cu USR și este considerat parte a sistemului oligarhic din România.
În 2023, a fost diplomat atașat al Comisiei Europene, delegat în China, câștigând un salariu semnificativ pentru a reprezenta valorile europene. În 2024, s-a întors în România și a ocupat mai multe funcții publice:
- Consilier pe lângă un ministru
- Consilier-asistent pe lângă un alt ministru
- Membru în consiliul de administrație al unui institut național
- Membru în consiliul de administrație al unei societăți energetice de stat
Aceste funcții sugerează că statul român apreciază cadrele versatile, permițându-i să adune venituri considerabile din diverse poziții.
Critica adusă lui Băzăvan subliniază percepția că, deși se prezintă ca fiind împotriva sistemului, profită de resursele acestuia. De asemenea, susținătorii săi îl laudă pentru acțiunile sale, în ciuda percepției că acestea pot genera diviziuni.
Cum vezi tu soluțiile pentru a îmbunătăți transparența și responsabilitatea în funcțiile publice?












