Tricolorul nr 136

din 21 Mai 2012


Adauga la Favorite

Seteaza pagina ca homepage

Contact


ISSN 2284-5607
ISSN–L 2284-5607
News Alert:

Editorial

Cabbage Forte

Asumarea marelui eşec


TinaR - VIP

Aşa-zisa reformă din Învăţămînt, lansată cu mare tărăboi de preşedintele Traian Băsescu, după ce un aşa-zis grup de specialişti a creionat principalele ei direcţii, s-a soldat printr-un eşec răsunător. Fără nici un precedent în istoria recentă a României. Mai mult de jumătate dintre tineri au căzut la Bacalaureat. La examenul de maturitate. Ceea ce înseamnă că şcoala nu i-a învăţat ceea ce trebuia şi cît trebuia. Mai mult de jumătate din resursele financiare şi umane s-au dus pe Apa Sîmbetei. Cine trebuie să-şi asume acest dezastru? Poate fi el distribuit, în mod egal, tuturor partidelor? Putem, din nou, cădea în eroarea de a afirma că vinovaţi nu sînt doar cei de la Putere, ci şi cei din Opoziţie? În mod categoric nu.

Şi voi demonstra de ce. În urmă cu 10 ani, România avea una dintre cele mai bune şi mai moderne curricule din Europa. Situaţie recunoscută ca atare. Astăzi, întreg sistemul de învăţămînt, inclusiv curricula, sînt făcute praf. Situaţie demonstrată prin recentele rezultate. Ce s-a întîmplat în acest interval? Unul dintre primele demersuri politice, de mare anvergură ale instituţiei prezidenţiale, s-a numit pompos reforma învăţămîntului. Sub patronajul domnului Traian Băsescu, o echipă de „specialişti” a întocmit un studiu. Conform acestuia, tot ceea ce se făcuse, pînă în urmă cu cîţiva ani, în învăţămîntul românesc, a fost taxat drept perimat, nemodern şi rău. De aici a fost lansată teza reformei. Adică totul trebuia luat de la început. Cînd a fost lansată această temă de mare interes naţional, postul de Radio „România“ a organizat o dezbatere la care am fost şi eu invitat să mă pronunţ. A fost ultima invitaţie de acest gen pe care am primit-o şi, în mod explicit, ca urmare a poziţiei pe care am exprimat-o eu atunci, realizatoarei i s-a desfăcut contractul de muncă. Ce crimă săvîrşisem? Nici una. Arătam doar cît de periculoasă este dărîmarea a tot ceea ce fusese construit cu atîta trudă, în materie de învăţămînt, şi cît de devastatoare ar putea fi ideea de a forţa, cu orice preţ, o schimbare radicală fără o dezbatere publică. Fără o dezbatere serioasă cu echipele de specialişti pe care îi are la dispoziţie opoziţia. Şi mai spuneam atunci că aşa-zisa reformă se va solda cu o catastrofă şi mai mare, dacă cumva viitoarea lege va trece, în mod forţat, prin Parlament şi dacă funcţiile de conducere din învăţămînt vor fi politizate.

SORIN ROŞCA STĂNESCU

Share |

Articol vizualizat de 3280 ori

Afisari

06 Iul 2011

SilverZone.ro - campanie 15%

Comenteaza acest articol



Trebuie sa fiti logat pentru a comenta acest articol.

Comentariile utilizatorilor:

-06 Iul 2011 13:39:36

Cele mai bune curricule? Adică ce sînt astea? Curriculum vitae, adică biografie ?
Nu s-a pierdut nimic. S-au dat subiecte într-un fel nou, neobişnuit pt mulţi elevi.Acum au văzut despre ce e vorba. La examenul pt bacalaureat din toamnă vor promova şi cei căzuţi în iunie.
Nu mai faceţi din ţînţar armăsar.
Aveţi motive destule ca să îl criticaţi pe Traian Băsescu.Acesta nu este însă un motiv suficient de bun. Nu este TB responsabil pt rezultatele proaste din acest an ci ministerul pt cü nu a luat müsuri ca elevii sü fie pregătiţi pt acest fel de examinare.