Tricolorul nr 133

din 17 Mai 2012


Adauga la Favorite

Seteaza pagina ca homepage

Contact


ISSN 2284-5607
ISSN–L 2284-5607
News Alert:

Comunicate de presa

Cabbage Forte

Unde nu-i cap, vai de picioare... PSD VA PIERDE, ÎN MOD SIGUR, FUNCŢIA DE ŞEF AL SENATULUI...


TinaR - VIP

Revocarea lui Mircea Geoană îi provoacă lui Traian Băsescu dureri de cap. Fiecare dintre partidele coaliţiei PDL, UNPR şi UDMR doreşte să îşi pună un om pe scaunul lăsat liber. Joi dimineaţa, în jurul orelor 8, Traian Băsescu a fost contactat telefonic de Kelemen Hunor, care i-a spus clar că Marko Bela sau Gyorgy Frunda ar trebui să ocupe funcţia. Ungurul l-a sunat pe tătar pentru a se asigura că acesta nu va lua nici o decizie pînă la sfîrşitul săptămînii, cînd, împreună cu Marko Bela, cei trei ar trebui să se întîlnească pentru o discuţie importantă. În condiţiile în care şi UNPR îl doreşte pe omul său, Cristian Diaconescu, în funcţia de şef al Senatului, iar PDL vrea propriul reprezentant, între slugile Chiorului se anunţă o luptă teribilă pe ciolanul respectiv.

Mesaj din SUA
CĂTRE PREŞEDINTELE ROMÂNIEI DL. TRAIAN BĂSESCU
Domnule preşedinte,
În poziţia de preşedinte al României, cum de aţi admis ca pe teritoriul acesteia să fie organizate manifestări provocatoare, cu participarea politicienilor şi chiar a unui prim-ministru din altă ţară? Evenimente care, după opinia subsemnatului şi, probabil, a întregii naţiuni, afectează grav integritatea ţării?
Vă anexez dovezi apărute în Hot-News, în zilele de 19 iulie şi 20 iulie 2011.
Cine a permis să se ţină astfel de manifestări iredentiste pe teritoriul ţării? Ce face Ministerul de Interne, care are ca principală sarcină monitorizarea a tot ceea ce se petrece în România şi care trebuie să ia măsuri corespunzătoare în cazul cînd se încalcă suveranitatea ţării? Cine a permis ca membri ai unui guvern străin şi chiar primul-ministru al altei ţări (Ungaria) să ţină prelegeri“ pe teritoriul ţării noastre?
Din cele anexate se poate vedea foarte clar tendinţa antiromânească a unor astfel de evenimente, care pot avea grave consecinţe. Doresc să vă reamintesc că Transilvania face parte din teritoriul României, în vecii vecilor, şi nimeni din această lume nu va putea să rupă vreo bucată din acest pămînt. Sper că răspunul dvs. va fi în română! De asemenea, ar trebui să ordonaţi să se facă o anchetă, iar participanţii, vinovaţi de antiromânism, să fie traşi la răspundere, atît cei din ţară, cît şi cei din diasporă.
Cu stimă.
ANDON LIXĂNDROIU
USA, Roosvelt Island,
NY - NY, 10044  USA

sursa: ziarul tricolorul

Share |

Articol vizualizat de 1687 ori

Afisari

25 Noi 2011

Comenteaza acest articol



Trebuie sa fiti logat pentru a comenta acest articol.